Zahraniční zkušenosti EYBL 2022 "u16" Prague Stage

Zahraniční zkušenost - EYBL 2022 "u16" Prague Stage

Už zítra to vypukne!

Naši mladíci si změří síly s evropskými týmy na domácí palubovce! Na Folimance hostíme první letošní turnaj European Youth Basketball League kategorie u16. Od čtvrtku do neděle budou naše mladé sovy nastupovat proti soupeřům z různých koutů světa – a to do slova! Součástí skupiny B Jižní divize jsou totiž týmy z Maďarska, Polska, Itálie, Německa, či dokonce Spojeních států Amerických. Hlavním lákadlem budou jména jako Bayern Mnichov, Stella Azzura nebo Palmas 7 Gran Canaria.
Rozpis zápasů, podrobné statistiky po každém dni či shrnutí nejlepších výkonů našich mladých sov – na to vše se můžete těšit už v nejbližších dnech! Pokud byste si našli čas navštívit náš domácí stánek, nyní je ten nejlepší čas – mladé vycházející hvězdy kategorie „u16“ budou k vidění na Foli od zítra až do neděle!

Skvělý vstup našich mladíků do turnaje na domácí scéně proti Zsiros Academy!

Mladé sovy ovládly první zápas turnaje European Youth Basketball League na domácí půdě našeho pražského stanku Folimanky. Od úvodu jsme pomalu probírali postupné vedení, které jsme bodově stavěli na skvělém střeleckém koncertu trojice Vraspír, Žalud a Mondschein... Poločasové zaváhání v poslední vteřině nás stálo dvouciferné vedení po první 20 minutovce - to nás však nemuselo v dalším průběhu zápasu vůbec trápit. Dominantní třetí čtvrtinou zápasu, kdy jsme soupeři dovolili jen 9 bodů jsme dokázali definitivně odskočit na pohodové vedení 62:39, které jsme do konce zápasu korigovali i s postupným zapojením lavičky našich mladých šestnáctek. Trenér Pospíšil a jeho svěřenci si tak z prvního zápasu naší domácí zastávky odnášejí cennou výhru 72:63!

V zápase se v našem dresu na dvouciferné bodové hodnoty dostala trojice hráčů Žalud s 12 body, Mondschein s 13 a nejlepší střelec Vraspír se 17 body. Na straně hostů byl jediný dvouciferný střelec - Demeter, který během zápasu kromě 5 faulů nasbíral 24 bodů.

Sovy si odnášejí výhru i z druhého utkání domácího EYBL-u!

V dnešním druhém utkání jsme postupně nabírali na obrátkách - po prvních 10 minutách jsme byli schopni zužitkovat několika pěkně zakončených momentů, které nás posouvali do rychlého vedení 14 - 7. To se nám do poločasu ještě podařilo hlavně bodovou zásluhou našich nejlepších střelců natáhnout na +11, v momentě kdy Mondschein i Vraspír zatížili soupeře shodně po 7 bodů, Wanke přidal dalších 6... V druhém poločase jsme se dokázali držet na těsném dvouciferném odskoku a nedovolili jsme soupeři zdramatizování koncovky našeho večerního, předposledního zápasu druhého dne. Nevynucené chyby soupeře a jednoduché ztráty nakoply naše mladé sovy v posledních 5 minutách k závěrečné hře, kterou jsme soupeře definitivně položili na lopatky. Závěr zápasu tak představoval pro naši šestnáctku pod vedením trenéra Pospíšila udržení si vítězné vlny se závěrečným skóre 47:66 - tu budeme mít možnost natáhnout už zítra, o tom však v následujícím postu.

Sovy do zítřejšího zápasu s hvězdným Bayernem stále neporazitelné

Úvod zápasu se nesl ve vyrovnaném tempu na obou stranách, první 5 minutovku opět skvěle nastartoval výborně pokračující Wanke, který představoval naši bodovou hrozbu i ve včerejším úvodu... Do závěru první čtvrtiny jsme mohli vidět několik výborně zahraných obranných situací na polovině hřiště, nedokázali jsme z toho však vytěžit maximum a následně popadnout prvotní bodový odskok. Ten přišel až v samotném závěru čtvrtiny, kdy jsme se soupeři vzdálili na rozdíl více než jednoho koše. To však přišla skvěle zvládnutá druhá 10 minutovka, ve které mladé sovy dokázali postupně zvyšovat svůj náskok a odskočit na dvouciferný rozdíl - bodově zářila opět dvojice střelců Vraspír a Wanke, dvouciferní střelci už do poločasu... Co se týče druhého poločasu, naše šestnáctka vedená trenérem Pospíšilem si postupně budovaný náskok držela po celou dobu - v závěru třetí čtvrtiny byl náskok už více než 20 bodů a zápas se více méně blížil k další dominantní koncovce v podání našich hráčů. O to víc nás těší zapojení hráčů, kteří nedostali v předešlých zápasech až tolik prostoru a ušetření sil našeho nejlepšího hráče Mondyho... Zápas tak po 40 minutách končil za skóre 87:50 a naše sovy pokračují na vítězné EYBL vlně!

Šestnáctka nestačila na Bayern Mnichov

Mladé sovy odstartovali zápas ve vysokém tempu, německému gigantovi jsme však dlouho nedokázali odskočit ani na minimální rozdíl - po výborném vstupu Mondyho jsme stav drželi na téměř vyrovnaném skóre - ve dvoubodovém závěsu za mládežnickým segmentem Euroligového účastníka... Bayern začal postupně zvyšovat své vedení hned od úvodu druhé 10 minutovky - toto tempo si však nedokázal udržet a pokračovalo se v takticky vyrovnané bitvě mezi lodivody Pospíšilem a Peregem. Poločasové manko 2 bodů bylo podporováno hlavně dominantním Rantzem na straně hostů - ten se jako jediný z Mnichova dostal na dvouciferné hodnoty hned v prvním poločase. Na naší straně se opět pravidelně zapsali Mondschein a Vraspír, kteří zaznamenali více než polovinu bodů týmu... Bayern však začal postupně utíkat hned úvodem druhého poločasu, v polovině třetí čtvrtiny už těsně překračoval dvouciferné vedení. To si byl schopný držet po celou druhou polovinu zápasu, kdy se k dvoucifernému Rantzovi připojili také Owusu a Sermpezis... Za sovy se bodově na dvouciferné hodnoty připojil Krejčí - toho však v poslední čtvrtině trápila situace s faulemi. V samém závěru Gotsis košem s faulem už jen potvrzoval finální odskok německého týmu od naší šestnáctky - ta se nakonec sklonila soupeři až v posledním zápase celého turnaje EYBL a pražské zastávky.

První kolo mezinárodního turnaje EYBL u16, který jsme hostili na Folimance, v neděli ukončil zápas našich odchovanců proti Bayernu Mnichov

Soupeř se zvučným jménem a dlouhodobou historií ve výchově mládeže uštědřil naším odchovancem jedinou porážku na turnaji a uzavřel tak čtyřdenní maratón zápasů, ve kterých se představilo množství perspektivních hráčů z celé Evropy.
Jedním z hlavních lídrů našeho týmu byl ve všech čtyřech zápasech Martin Vraspír. S průměrem přes 13 bodů na zápas se stal 8. nejlepším střelcem turnaje a právem mu tak patří ocenění pro nejlepšího hráče USK.

Shrnutí našich výkonů:

24.11. USK Praha 72:23 Zsiros Academy (HUN)
(Vraspir 17, Mondschein 13, Žaluď 12+9, Krstevski 8+11, Krejci)

25.11. USK Praha 66:47 Palmas 7 Gran Canaria (ESP)
(Mondschein 18+12, Vraspir 14+11, Krejci 9, Zalud 7, Wanke 6)

26.11. USK Praha 87:50 GAK Gdyina (POL)
(Wanke 13, Vraspir 13, Sytar 13, Krejci 12, Zalud 8, Krstevski 2+10)

27.11. USK Praha 56:71 Bayern Munich (GER)
(Mondschein 23+9, Krejci 12+8, Vraspir 9, Wiesner 6, Zalud 4)

Individuální ocenění:

Martin Vraspir – 13.3 bodů, 7.5 doskoků, 1.3 asistence, 11.5 efektivita, nejužitečnější hráč USK

Jan Mondschein - 18.0 bodů, 8.0 doskoků, 3.3 asistence, 17 efektivita, All - Star tým turnaje