Zahraniční zkušenosti EYBL Napoli 2021

Zahraniční zkušenost - EYBL Napoli 2021

Na konci listopadu se kadeti do 17 let zúčastnili prvního turnaje EYBL Central Europe Region U17 v italské Neapoli. Během tří dnů odehráli čtyři utkání proti týmům z Itálie, Polska a Rumunska. Pro hráče ročníku 2005 a mladší to byla první mezinárodní zkušenost po velké nevynucené přestávce z důvodu pandemie covid-19. 


Hned první den se mladí kadeti představili na palubovce domácího italského týmu Napoli Basket, hrajícího nejvyšší italskou soutěž Serie A. Hráči si tak mohli vyzkoušet krásnou arénu PalaBarbustro s kapacitou 5500 diváků, kde se hraje nejen italská Série A, ale která hostila poslední Světovou univerziádu. Hned první utkání bylo jedním z vrcholů turnaje. Dramatický průběh celého utkání proti domácímu hostitelskému týmu nabídl krásný zážitek, ze kterého se v koncovce po velmi ambiciózním výkonu radovali hráči USK. Bohužel první zápas přinesl i ztrátu v podobě zranění lídra sov Davida Látala. Pro český tým to byla konfrontace se zcela jiným basketbalem. Méně taktiky, ale obrovská dynamika a agresivita, atletičnost, individuální souboje, to jsou hlavní rozdíly oproti českým soutěžím. 


Další utkání se již blížily více středoevropskému stylu. Hořká porážka s polským Krakowem zanechala smutný dojem, protože může mít vliv na postupové ambice českého týmu. Nejslabší výkon na turnaji provázeli problémy s přechodem na útočnou polovinu a efektivitou zakončování, vůbec vytváření si střeleckých příležitostí. Navíc soupeř se předvedl velmi úspěšnou střelbou trojek, když proměnil hned 12 trojek. 


Třetí utkání byl opět boj. S rumunskou Bukureští si však hráči USK kontrolovali průběh utkání, a i přes nejistý výkon dokázali v koncovce uhájit vítězství. Ač Rumuni nebezpečně kousali až do konce.


V posledním utkání čekal kadety USK jasně nejlepší tým turnaje italská akademie Next Step Academy, jejíž jádro a realizační tým tvořili především hráči z balkánského regionu. Tomu nasvědčoval i tvrdý a kvalitní balkánský basketbal. Nejen výškovým a fyzickým složením, ale i kvalitou tak italský tým dominoval celému turnaji. Ač český tým dlouho držel kontakt, tak bez svého lídra Davida Látala nenašel dostatek sil vzdorovat síle soupeře. 


Mladý tým sov měl možnost nasbírat nespočet zkušeností. Především z jiného pojetí basketbalu, s větší agresivitou, dravostí a atletičností.  


Konečná bilance dvou vítězství a dvou porážek tak stále dává postupové naděje do druhého turnaje, který se uskuteční v lednu 2022 v Maďarsku. Právě v Maďarsku proběhne i vzájemný souboj dvou největších favoritů italské Neapole, která prohrála jediné utkání právě s USK, a italské Next Step Academy.